Nocturnal Animals is the seventeenth album of Russian pianist Yelena Eckemoff, who turned to face jazz after studying classical music. Eckemoff is a productive composer that sift and weave. Arild Andersen, one of the loyal musicians of ECM, the important music of Norway, where he has been playing together for five albums, and now they are the only body while playing, is in the introductory video of the album, “When the 85-page notation in which the 14 tracks were written down to the finest detail, the recording is difficult. But the process was very enjoyable, ”he says. ECM’s other loyal musician, the famous Norwegian drummer Jon Christensen, is also on the album.

Cicada, bat, walkingstick, fox, grizzly bear, lynx, owl, wolf, rattlesnake… Each piece in Nocturnal Animals is about a night animal or an animal that hunts at night and wanders around. Yelena Eckemoff is a musician who writes poetry and paints besides composing, pianist. For example, the cover of this album belongs to her. Or in this album you can find a poem for every piece, for each animal, you can find it in the booklet of the album. Let me quote a couple of lines from “Firefly” here:

“It is my prom tonight, my party time. I’ve waited long for this glamorous and exciting night, when I meet my groom and begin to live out my destiny. ”

“It’s time to go for a ride, tonight is my night. I will find my man and draw my fate, I have been waiting for this charming and exciting night for a long time. ”

I enjoyed listening to Eckemoff’s musical drawing. I liked its dramatic expression. While listening, it takes you for a stroll through the forest of fairy tales, which is dark, mysterious but never scary. Also, in this live-playing album, it is a pleasure to hear the musicians really listen to each other as well as their technical mastery.

Original Turkish:

Nocturnal Animals, klasik müzik eğitimi aldıktan sonra yüzünü caza dönmüş Rus piyanist Yelena Eckemoff’un on yedinci albümü. Eckemoff ince eleyip sık dokuyan, üretken bir kompozitör. Beş albümdür birlikte çaldığı, çalarken artık yek vücut oldukları Norveç’in önemli, ECM’in sadık müzisyenlerinden kontrbasçı Arild Andersen albümün tanıtım filminde “14 parçanın en ince ayrıntısına kadar yazıldığı 85 sayfalık notasyon söz konusu olunca, kayıt da zorlu geçiyor haliyle. Ama süreç çok keyifliydi,” diyor. ECM’in diğer sadık müzisyeni, ünlü Norveçli davulcu Jon Christensen de albümde. 

Ağustos böceği, yarasa, sopa çekirgesi, tilki, boz ayı, vaşak, baykuş, kurt, çıngıraklı yılan… Nocturnal Animals’da her parça bir gece hayvanıyla veya geceleri avlanan, dolanan bir hayvanla ilgili. Yelena Eckemoff besteciliğinin, piyanistliğinin yanı sıra şiir yazan ve resim yapan bir müzisyen. Misal, bu albümünün kapağı da ona ait. Veya bu albümde her parça yani her hayvan için bir şiir yazmış, albümün kitapçığında bulabilirsiniz. Buraya bir kuple ateşböceği bırakayım:

“It is my prom tonight, my party time. I’ve waited long for this glamorous and exciting night, when I meet my groom and begin to live out my destiny.”

“Gezintiye çıkma vaktim geldi, bu gece benim gecem. Erkeğimi bulup kaderimi çizeceğim, bu cazibe dolu ve heyecan verici geceyi uzun zamandır bekliyorum ben.” 

Eckemoff’un müzikal olarak çizdiği resmi dinlemekten keyif aldım. Dramatik anlatımını sevdim. Dinlerken sizi karanlık, gizemli ama asla korkutucu olmayan, masalcıklardan oluşan ormanında bir gezintiye çıkarıyor. Ayrıca bu canlı çalım albümde, teknik hakimiyetlerinin yanı sıra müzisyenlerin birbirlerini gerçekten dinlediklerini duymak da çok keyif veriyor.